Ostatnie lata to w świecie aranżacji wnętrz zachwyt nad surowością betonu i cegieł oraz nad przestrzeniami industrialnymi, powstałymi w starych nieczynnych halach produkcyjnych czy magazynach. Niepowtarzalność, oszczędność form, oświetlenie i dekoracje niczym żywcem wygrzebane z nieczynnej fabryki – to wyznaczniki stylu loftowego.

Skąd się zrodził pomysł na lofty?

Swoista moda na lofty powstała już w latach sześćdziesiątych, kiedy to amerykańska  początkująca grupa finansistów z Manhattanu postanowiła wynajmować poddasza oraz stare nieczynne hale celem stworzenia mieszkań, często połączonych z miejscem pracy.

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

  • duża, otwarta przestrzeń
  • jasna kolorystyka
  • betonowe i ceglane podłogi, sufity i ściany
  • odsłonięte miedziane rury
  • duże okna
  • meble i dodatki w industrialnym klimacie
  • metalowe lampy szkieletowe z dobrze widocznymi żarówkami typu Edison


Betonowa ściana to podstawa

Prawdziwe lofty z pewnością mają swój indywidualny klimat, który jednak tylko pozornie jest nie do podrobienia. Nie tylko w starej fabryce, ale także w kamienicy czy nawet nowoczesnym mieszkaniu można stworzyć swój własny loft. Podstawą jest odpowiednia aranżacja ścian- tu najczęściej wykorzystywany jest efekt betonu.

Nie zawsze możemy wykorzystać w naszym wnętrzu prawdziwy beton architektoniczny, więc warto rozejrzeć się za odpowiednią alternatywą. Najszybszym sposobem na radykalną zmianę naszej przestrzeni będzie tapeta „beton”. Dzięki odpowiedniej grubości i specyficznej chropowatości, a także wyjątkowej jakości druku, tapeta imitująca beton do złudzenia przypomina ten prawdziwy.

Jakie dodatki w loftowym wnętrzu?

Nie musimy wcale zamykać się w surowej konwencji klasycznego loftu. Na przestrzeni lat zyskał on rozmaite wariacje tworząc wiele zaskakujących, eklektycznych przestrzeni. Warto przemycić elementy stylu glamour, shabby  chic czy nawet klasycznego, tworząc w pełni oryginalne, zindywidualizowane wnętrza. Monochromatyczna baza w postaci na przykład fototapety imitującej beton doskonale współgrać będzie z kolorowymi dodatkami, jak zegary czy ramki na zdjęcia.

ZAMÓW PRÓBKI