Styl industrialny to wyrafinowana surowość, otwarta przestrzeń, ściśle określona paleta kolorystyczna i dodatki niczym wprost wyjęte z fabryki czy magazynu. Styl ten pozostaje obecnie symbolem nieszablonowego gustu, nieskrępowanego indywidualizmu i artystycznych zainteresowań. Najczęściej wybierają go młode, dynamiczne osoby.

Skąd wywodzi się styl industrialny?

Styl industrialny pochodzi oczywiście ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach pięćdziesiątych zaczęły pojawiać się na tamtejszym rynku opuszczone, wielkie pomieszczenia, które pełniły niegdyś funkcje magazynów, warsztatów czy fabryk. Niezbyt zamożni mieszkańcy szybko przerabiali owe pomieszczenia na wnętrza mieszkalne lub adaptowali na biura. „Industrial” doczekał się prawdziwego rozkwitu dopiero w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wówczas to zaaranżowane wnętrza pofabryczne (obecnie nazywane loftami), zaczęły cechować się coraz większym snobizmem. Były niezwykle popularne wśród ówczesnych artystów, zawłaszcza tych z nowojorskich dzielnic Brooklynu czy Soho.  Zaczęły powstawać oryginalne, surowe przestrzenie, łączące pracownię, mieszkanie i salę wystawową. Popularnym przykładem jest słynne atelier Andy’ego Warhola, gdzie spotykali się także nowojorscy awangardziści.

Najważniejsze cechy stylu industrialnego:

  • otwarta, wielka przestrzeń, która unika jasnych podziałów
  • nietypowe, duże okna
  • cegła i surowy beton na ścianach
  • stare meble pochodzące z targów staroci
  • elementy stylu eko: meble z palet , lampy wykonane ze starych rur lub metalowych stelaży
  • minimalistyczny charakter dodatków
  • elementy nurtu steampunk

Kolory, materiały i dodatki w stylu industrialnym

Konsekwentnie minimalistyczny styl industrialny bazuje na bielach, szarościach i czerni.  Najlepszym kolorem na ścianę będzie szarość, ale nie jednolita, lecz jak najbardziej przypominająca naturalny beton. Najprostszym sposobem uzyskania efektu betonu będzie tapeta z jego imitacją. Tapeta „beton” doskonale komponować się będzie z naturalnym drewnem,  metalem czy cegłą. Na podłodze świetnie odnajdzie się żywica epoksydowa, polerowany beton lub rustykalne, postarzane deski.

W stylu industrialnym eksponujemy wszelkie rury, kable czy stalowe szyny- dodadzą one specyficznego klimatu. Jeśli nieco przytłacza nas ostateczny efekt surowego wnętrza, zamiast dodatków stricte „fabrycznych”, warto dodać nieco lekkości i koloru w postaci oświetlenia, poduszek czy elementów mebli.

 

Zapoznaj się z naszą kolekcją fototapet imitujących beton – kliknij tutaj

ZAMÓW PRÓBKI